DREAM TEAM - JAK ZBUDOWAĆ ZESPÓŁ MARZEŃ?

Dream team to zespół stworzony z odpowiednio dobranych osób, które potrafią wykonać swoje obowiązki na wysokim poziomie oraz doskonale dogadują się między sobą. Taki zespół potrafi sprostać każdemu zadaniu dzięki kooperacji oraz wzajemnemu wsparciu. Atmosfera panująca w zespole sprzyja każdemu i wszyscy czerpią przyjemność z bycia jego częścią. Wszystko to wpływa na przebieg pracy nad projektami oraz ich końcowy sukces, ale również daje firmie stałych i zaufanych pracowników. 

Stworzenie zespołu marzeń zwiększa szansę na sukces twojej firmy.

Jak zbudować swój dream team? 

Budowanie takiego zespołu powinno opierać się na kilku ważnych regułach, które są kluczowe dla tego procesu. Oczywiście, samo zbudowanie swojego dream teamu nie jest wszystkim, co musisz zrobić jako lider. W późniejszym okresie będziesz odpowiadać za koordynowanie i motywowanie całego zespołu. Ale od początku. 

Największy błąd popełniany przez osoby budujące zespół to skupienie się wyłącznie na kwalifikacjach zawodowych (hard skills) pracowników. Oczywiście nie można tutaj przejść w drugą skrajność i wybierać osób kompletnie niewykwalifikowanych. Musisz zacząć od wytypowania pracowników pod względem kwalifikacji, a następnie rozważyć ich umiejętności interpersonalne (soft skills), aby zespół był nie tylko jak najbardziej wykwalifikowany, ale też jak najbardziej zgrany. 

Podstawowe zasady rekrutacji i/lub tworzenia zespołów 

Zdefiniowanie celu i oczekiwań 

Budowanie zespołu powinieneś zacząć od wyznaczenia jego celu oraz sprecyzowania oczekiwań wobec całego zespołu, jak i każdego członka z osobna. 

Wytypowanie odpowiednich kandydatów 

Musisz skupić się wyborze osób, które posiadają niezbędne kwalifikacje zawodowe do funkcjonowania zespołu i osiągnięcia zamierzonego celu. 

Analiza wybranych kandydatów  

Jest to najważniejszy krok w całym procesie. Jeśli tworzysz nowy zespół lub zespół z osób, których nie znasz, niezbędne będą rozmowy z kandydatami. Na tym etapie musisz pamiętać, że wszystkie osoby muszą dogadywać się między sobą w zespole, a nie wyłącznie z tobą jako liderem. Przeanalizuj takie cechy: 

Dream team musi składać się z osób o różnych predyspozycjach.

Typ osobowości – w tym zestawieniu bierzesz pod uwagę dwa rodzaje osób, które możesz mieć w swoim zespole, jednak w tym przypadku nie ma podziału na lepszych i gorszych. Osoby z obu typów są tak samo ważne i muszą się znaleźć w zespole, z zachowaniem odpowiedniego balansu. 
⇒ Supergwiazdy – osoby ambitne, skupione na szukaniu nowych wyzwań (które trzeba im zapewnić). Z wielką chęcią szukają sposobu, żeby pokonać każde bariery. Zwykle to ekstrawertycy – otwarci, komunikatywni, przebojowi, wszędzie ich pełno, lubią decydować i dowodzić. Zbyt dużo supergwiazd w zespole to konflikty i rywalizacja!
⇒ Gwiazdy rocka – osoby rzetelnie i stabilnie wykonujące swoją pracę. Są zadowoleni, kiedy mogą skrupulatnie realizować swoje codzienne zadania, i nie mają potrzeby ciągłego rozwoju. Ta grupa jest często mniej zauważalna, jednak jest równie istotna. Zwykle to introwertycy – spokojni, mniej towarzyscy i rozmowni, potrzebujący stabilności, chętnie wykonują polecenia innych. Za dużo gwiazd rocka w zespole może powodować brak postępu!

Naturalna rola - każdy odnoszący sukcesy zespół potrzebuje osób w naturalny sposób realizujących się w poniższych rolach:
⇒ Wykonawcy – skupiają się na wykonywaniu swojej pracy, co popycha zespół do celu. Zespół powinien mieć ich odpowiednio dużo, by praca posuwała się wymiernie do przodu. 
⇒ Pomysłodawcy – dają nowe, ciekawe pomysły i odrzucają błędne, wprowadzają innowacje i usprawnienia, inspirują i dodają optymizmu. Za dużo pomysłodawców może powodować nadmiar pomysłów przy braku ich realizacji, ale brak takich osób blokuje postęp. 
⇒ Opiekunowie – dbają o pozytywną atmosferę w zespole, łagodzą napięcia i konflikty, starają się, aby relacje w zespole były przyjazne. Zespoły bez takich osób mogą być kłótliwe, drażliwe lub składać się raczej z grupy jednostek niż naprawdę się zintegrować.

Soft skills – to zbiór umiejętności i cech charakteru pozwalających skutecznie radzić sobie w relacjach międzyludzkich. Przykładem istotnych dla pracy w zespole soft skills są np.: kreatywność, zdolność perswazji, zdolność do współpracy, zdolność adaptacji itp. 

Tego typu umiejętności jest o wiele więcej, ale ich główną cechą wspólną jest sposób, w jaki można je nabyć. W przeciwieństwie do wiedzy teoretycznej czy umiejętności technicznych lub manualnych potrzeba większej ilości czasu, żeby się ich nauczyć lub raczej rozwinąć. Każdy człowiek ma mniejsze lub większe predyspozycje do posługiwania się tymi zdolnościami i każdy może nad nimi pracować, tym niemniej człowiek mało kreatywny nie stanie się mistrzem innowacyjnych koncepcji ani osoba cicha i wycofana nie będzie dobrym mediatorem w sporach. Tak czy inaczej musisz patrzeć na te właśnie zdolności i oceniać, czy mocne strony przyszłych członków zespołu pasują do siebie wzajemnie. Pamiętaj, byś nie popadał przy tym w myślenie życzeniowe i oceniał człowieka takiego, jakim go poznajesz, a nie prognozował, jaki może się stać. 

Dream team działa skutecznie, mając dobrego lidera.

Jak koordynować i motywować do działania swój zespół? 

Dobranie odpowiednich osób jest bardzo ważnym aspektem budowania zespołu. Natomiast równie istotne jest to, jak będziesz nim kierować. Jako lider odpowiadasz za cały zespół, dlatego musisz stworzyć komfortowe i jasne warunki pracy dla wszystkich członków. Pamiętaj, że nie wystarczy tutaj wydawanie poleceń. Dla zespołu lider powinien być mentorem, do którego zawsze mogą pójść po poradę. Nie każdy jest urodzonym liderem, dlatego poniżej znajdziesz trzy wskazówki, jak postępować, by angażować i inspirować swój zespół. 

Precyzyjne określenie oczekiwań 

Przedstawienie pracownikowi jasnych oczekiwań pozwala mu pracować szybciej i dokładniej. Daje mu też poczucie kontroli i sensu tego, co robi, a to chroni go przed wypaleniem zawodowym.  
Jeśli twoje oczekiwania będą nieprecyzyjne, poskutkuje to tym, że pracownik, starając się im sprostać, będzie tracił czas na próby zgadnięcia twoich oczekiwań lub będzie całkowicie zagubiony, co również spowolni jego pracę. 

Praktyka dwustronnej komunikacji 

Aby osiągnąć lepsze efekty pracy w zespole, należy wypracować system dwustronnej komunikacji. Ważne, aby taka komunikacja była przeprowadzana regularnie, np. raz w tygodniu lub po każdym wykonanym zadaniu. 
Dwustronność komunikacji oznacza, że ty jako lider powinieneś również słuchać pracowników oraz liczyć się z ich zdaniem, a nie skupiać się na wydawaniu poleceń i delegowaniu zadań. Dzięki temu pracownicy będą bardziej zaangażowani. Niektórzy menadżerowie mówią nawet o 270% większej wydajności. 

Dream team to potencjał każdej firmy.

Dodatkowy sposób wynagradzania 

Jeśli masz taką możliwość, dobrym sposobem na zaangażowanie zespołu jest stworzenie systemu dodatkowych wynagrodzeń za szczególnie aktywną pracę. Ważne jest, żeby było to wynagrodzenie, które będzie satysfakcjonujące dla każdego członka zespołu. Ciekawym sposobem może okazać się też premia za imponujące wyniki. Ustalaj sam, kogo w ten sposób wynagrodzisz - angażowanie w to pracowników będzie powodowało sprzeczki i konflikty między nimi. 
To rozwiązanie może podnieść zaangażowanie pracowników nawet o 89% (zgodnie ze statystykami). Dodatkowo nawet połowa pracowników czuje się w większym stopniu związana z firmą, która oferuje taki system gratyfikacji. 

 

Zbudowanie swojego dreamteamu to ważny proces, do którego trzeba rozsądnie podejść. Natomiast w późniejszym etapie nie można pozostać bezczynnym w prowadzeniu i koordynowaniu całego zespołu. Każdy członek zespołu powinien być traktowany na równi z innymi, a lider powinien zadbać o komfort i bezpieczeństwo wszystkich. 

Dziękujemy za twoją opinię, jest dla nas ważna!
Komentarze

Wyraź swoją opinię!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.