JAK DODAĆ SOBIE POZYTYWNEJ ENERGII?
Energia to nie tylko aktywność życiowa w ogólnym rozumieniu - zapał do działania, wysoki poziom motywacji, dobry humor, optymizm, chętne wykonywanie różnych działań, ogólne “dynamiczne” podejście do życia itp.
Energia to także nasz stan wewnętrzny. Zgodnie z obrazem wiedzy naukowej, jaki daje fizyka kwantowa, energią jest wszystko, co nas otacza i co nas dotyczy, nie tylko świat materialny, ale także nasze myśli, emocje i uczucia. Zatem to, jak jesteśmy nastawieni do świata, do siebie samych, do naszych obowiązków i codzienności, też jest energią. Tak samo, jak energię w rozumieniu aktywności widać i ma ona wpływ na nasze życie, tak samo i energia wewnętrzna jest widoczna, niejako emanuje z nas i też ma wpływ na to, co nas spotyka.
Energia posiada też określone wibracje, które są jej stale przypisane i decydują o sposobie, w jaki działa ona na nas i na świat wokół nas. Określona energia (czyli też myśli, postawy, poglądy i płynące z nich zachowania) ma wysokie wibracje i jest pozytywna, określona ma niskie wibracje i jest negatywna.
Im więcej pozytywnej energii jest w nas, tym lepiej czujemy się w życiu i tym lepiej się ono układa - jesteśmy aktywni, skutecznie realizujemy nasze pomysły i plany, przechodzimy zwycięsko przez trudności, mamy o sobie dobre zdanie, wierzymy w siebie.
Co jest pozytywną energią? Są nią przede wszystkim takie odczucia i uczucia, jak spokój, stabilność emocjonalna, wdzięczność, radość, miłość, empatia, zaufanie (do innych, do siebie i do świata), pewność siebie, świadomość własnej wartości, pokora, wewnętrzna równowaga, otwartość itp. |
W jaki sposób dodać sobie takiej energii?
Należy zadbać o kilka rzeczy, które mogą zwiększyć jej poziom.

Zadbaj o własną fizyczność
Jeżeli nie będziesz dbał o siebie fizycznie, nie będziesz w stanie posiadać w sobie pozytywnej energii. Stan fizyczny naszego ciała też generuje wibracje, więc jeśli jesteś zmęczony, niewyspany, głodny, ciągle w biegu, to obniża twoją energię. Jest to lekceważenie okazywane sobie, a zatem negatywna energia. Bądź uważny na siebie.
- Zdrowo i regularnie się odżywiaj.
- Zatroszcz się o kondycję fizyczną (choćby w formie spacerów czy jazdy na rowerze).
- Śpij tyle czasu, ile potrzebujesz, i w regularnych godzinach.
- Zaplanuj codzienny rozkład dnia tak, by był w nim czas na odpoczynek.
- Zapewniaj sobie chwile relaksu i resetu w ciągu dnia - usiądź na 10 minut i wypij herbatę, zadzwoń do przyjaciela i porozmawiaj, przejdź się przez park w drodze do domu.
- Dbaj o swoje zdrowie. Jeśli źle się czujesz, zwolnij, odpocznij, zrezygnuj z jakiejś aktywności. Jeśli jesteś chory, nie ignoruj choroby – wylecz się lub jeśli twoja choroba należy do przewlekłych, stosuj się do zaleceń i dbaj o to, byś czuł się jak najlepiej.
Znajdź coś, co sprawia ci radość
Posiadanie jakiegoś hobby, pasji lub choćby zainteresowań, które możesz z sukcesem realizować, pozwala na stałe utrzymanie wysokiego poziomu pozytywnej energii, zapewnia bowiem poczucie zadowolenia z siebie, satysfakcję, daje motywację, przynosi radość. Często pozwala to też poznać nowych ludzi, którzy również wniosą w twoje życie pozytywną energię i dobry nastrój. Zapisz się na jogę, naucz się jeździć na rolkach, szydełkuj, maluj obrazy, hoduj patyczaki - może to być cokolwiek, co stanie się dla ciebie źródłem przyjemności.

Medytuj
Medytacje i ćwiczenia oddechowe są dobrym sposobem na nauczenie się radzenia sobie ze stresem i opanowanie zdolności odpuszczania negatywnych emocji. Często gromadzisz w sobie negatywną energię, ponieważ nie pozwalasz jej ujść, gdyż nie wiesz, jak to zrobić - kumulujesz stres, złość, smutek, gniew, frustrację, wstyd, poczucie winy i obniżasz sobie wibracje. Medytacje pozwolą uwolnić to wszystko w bezpieczny dla ciebie i dla otoczenia sposób, a także stopniowo dadzą ci większą świadomość własnego stanu emocjonalnego, dzięki czemu będziesz mógł szybciej i sprawniej podwyższać swój poziom energii, gdy zaczniesz czuć jego spadek.
Szukaj wysokowibracyjnych treści
Energię chłoniemy także z przekazów, które nas otaczają, m.in. z mediów, literatury, prasy, muzyki. Zwracaj uwagę na to, jakimi treściami się otaczasz, i wybieraj te o pozytywnym przekazie, które podbudują cię na duchu. Zamiast oglądać pełen przemocy film akcji, obejrzyj film o jakiejś wzniosłej tematyce, zamiast dramatu o zdradzie obejrzyj pozytywny film familijny albo komedię romantyczną, w której wszystko się dobrze kończy. Zwróć uwagę na słowa piosenek, których słuchasz - niech to będą utwory o szczęśliwej miłości, o sensie życia, o wartościach. To jest ważne, ponieważ twoja podświadomość chłonie wszystkie przekazy, również te pojawiające się “w tle”, i wpływa na twoje myśli i postrzeganie świata, więc warto napełniać ją pozytywną energią.

Postaw na kontakt z przyrodą
Przyroda jest potężnym rezerwuarem pozytywnej energii, posiada zdolność regulacji naszych emocji i niejako “wyciąga” z nas negatywną energię. Dlatego spędzaj czas nie tylko w betonowym mieście, ale też regularnie znajduj chwilę choćby na spacer po parku lub weekendowy wypad w jakieś ładne miejsce, do lasu, nad jezioro itp. Taki sam pozytywny efekt daje też kontakt ze zwierzęciem - jeśli masz psa lub kota, nie zaniedbuj go, nie zwalaj całej opieki na partnera lub dziecko, lecz idź z psem na spacer, pobaw się z kotem lub posiedź z nim na kolanach.
Otaczaj się pozytywnymi ludźmi
Energia innych ludzi ma nas wpływ, co sprawia, że czujemy się dobrze w towarzystwie osób, których wibracje są wysokie. Przebywaj z osobami, które mają optymistyczne podejście do życia, są pozytywnie nastawione, wierzą w siebie, konstruktywnie rozwiązują swoje problemy i umieją radzić sobie z emocjami, które nie narzekają, nie snują czarnych scenariuszy, nie krytykują wszystkich i wszystkiego. Dzięki temu nie tylko dostaniesz “zastrzyk” pozytywnej energii, ale też będziesz mógł nauczyć się od nich innego, lepszego podejścia do rzeczywistości, które pomoże ci samemu stać się jej źródłem.
Postaw na rozwój duchowy
Rozwój duchowy odnosi się do obszaru rozważań nad sensem naszego życia, jego celem i zasadami, jakie nim rządzą. Warto zastanawiać się nad swoim życiem w szerszej perspektywie niż tylko codzienne obowiązki i przetrwanie “od pierwszego do pierwszego”. Czy zastanawiasz się nad takimi kwestiami? Jeśli jesteś człowiekiem wierzącym, możesz oprzeć się na swojej religii, a jeśli nie, poszukaj odpowiedzi w duchowości lub filozofii. Jak powiedział Friedrich Nietzsche, “Kto wie, dlaczego żyje, zawsze poradzi sobie z tym, jak żyć”. Poczucie sensu życia i sensu naszego istnienia samo w sobie stabilizuje naszą energię na wyższym poziomie i pozwala nam lepiej, skuteczniej radzić sobie ze wszystkim, co nas spotyka.
Wyraź swoją opinię!